1921

Riigikogu I koosseis
20. detsember 1920 – 30. mai 1923

 

4. jaanuar – Riigikogu I koosseis tuli kokku Tallinnas Toompea lossi Valges saalis

Riigikogu oli sajaliikmeline ja ühekojaline. Riigikogu esimeheks valiti Otto Strandman, aseesimeesteks Karl Virma ja Jaan Järve

Riigikogu tööpäevad algavad
Vaba Maa, 4. jaanuar

Meie parlamendi rühmadest
Päevaleht, 8. jaanuar

Otto Strandman. Gori karikatuur

Gori. Knock-out : karrikatuurid ja vested. Tallinn, 1928.

JUHATUS

Esimehed: Otto Strandman, 04.01.–18.11.1921
Johann Kukk, 18.11.1921–20.11.1922
Konstantin Päts alates 20.11.1922

I abiesimees: Karl Virma alates 04.01.1921

II abiesimees: Jaan Järve, 04.01.–04.03.1921
August Kerem alates 04.03.1921

Sekretär: Artur Tupits, 04.01.1921–20.11.1922
Tõnis Kalbus, alates 20.11.1922

I abisekretär: Jaan-Johann Bergmann alates 04.01.1921

II abisekretär: Walter von Pezold alates 04.01.1921

 

LIIKMED

Paul Abramson, 05.10.1889 Pala v, Tartumaa – 20.01.1976
Alates 25.01.1921 (Otto Müntheri asemel)
Tagandatud 26.10.1921, teda asendas Johann Anderson

Peeter Adamson (Algma), 06.12.1885 Holstre v, Viljandimaa – 18.05.1951 Viljandi
Alates 12.06.1923 (Johannes Oriku asemel)

Johannes-August Allikso (Müürman), 29.11.1894 Nikolai v, Harjumaa – 26.04.1938 NSVL
Astus tagasi, 19.10.1921, teda asendas Eduard Kägu

Oskar Amberg, 29.12.1878 Meeri v, Tartumaa – 24.10.1963 Lüübek, Saksamaa

Hermann-Leopold Ammende, 01.11.1855 Pärnu – 26.08.1934 Pärnu
Astus tagasi 04.01.1921, teda asendas Walter von Pezold

Ado Anderkopp, 18.01.1894 Massu v, Läänemaa – 30.06.1941 Tallinn (hukati)

Johann (Juhan) Anderson, 28.11.1893 Taali v, Pärnumaa – ?
Alates 26.10.1921 (Paul Abramsoni asemel)
Astus tagasi 11.11.1921, teda asendas Voldemar Oras

Sergei Andrejev, 15.10.1897 Tallinn – 12.02.1930 Kirgiisia
Alates 15.03.1922 (Johannes Soansi asemel)
Välja langenud 06.12.1922, teda asendas Alfred Maurer

Jüri Annusson, 11.07.1884 Enge v, Pärnumaa –1965 USA
Haridusminister (26.10.20–25.01.1921)

Christian (Christjan) Arro, 25.01.1885 Polli v, Viljandimaa – 21.04.1942 Sosva laager, Sverdlovski obl

Emma Asson (Peterson(-sen) al. 1921), 13.07.1889 Vaabina v, Võrumaa – 01.01.1965 Tallinn

Karl Ast, 19.02.1886 Orava v, Võrumaa – 09.07.1971 New York

Robert Astrem (Aström), 24.01.1887 Narva – 08.02.1942 Tallinn
Alates 29.09.1922 (Märt Raua asemel)

Karl August Baars, 13.03.1875 Igaste v, Tartumaa – 27.02.1942 Lesnaja küla, Kirovi obl
Rahaminister 26.10.20–25.01.1921, kohtuministri kt 14.01.1921–25.01.1921

Artur Bach, 30.01.1883 – 24.04.1924 Tartu
Alates 13.10.1921 (Juhan Jansi asemel)
Astus tagasi 18.10.1921, teda asendas Peeter Treiberg

Adam Bachmann (Randalu), 12.05.1890 Püssi v, Virumaa – 10.04.1966 Tallinn
Astus tagasi, 30.07.1921, teda asendas Jakob Westholm

Jaan-Johann Bergmann, 31.01.1867 Elistvere v, Tartumaa – 30.09.1938 Tallinn
I abisekretär (04.01.1921–30.05.1923)

Vladimir Binsol, 14.01.1874 Lõhavere v, Viljandimaa – ?
Alates 07.03.1922 (Jakob Meeritsa asemel)

Ado (Aadu) Birk, 14.11.1883 Tarvastu v, Viljandimaa – 02.02.1942 Sosva laager, Sverdlovski obl

Eduard Birkenberg, 02.02.1872 Saku v, Harjumaa – 20.11.1943 Tallinn

Martin Bleimann (Baltin), 04.04.1886 Paadrema v, Läänemaa – 1938 NSVL (hukati)
Astus tagasi, 14.12.1921, teda asendas Kustas Köidam

Max Woldemar Gustav Ed. Bock, 16.04.1885 Tallinn – 29.04.1948 Reichholzried, Saksamaa

Aksel, Brehm (Preem), 1889 Rapla – ?
Alates 15.12.1921 (Aleksander Prassi asemel)
Astus tagasi 16.12.1921, teda asendas Karl Ellis

Karl (Kaarel) Eenpalu (Einbund), 28.05.1888 Vesneri v, Tartumaa – 27.01.1942 Vjatka laager, Kirovi obl
Siseminister (25.01.1921–21.11.1922), töö- ja hoolekandeministri kt (26.01.–27.04.1921), hoolekandeministri kt (27.04.–16.12.1921), siseminister (21.11.1922–02.08.1923)

August Ehrlich, 22.09.1893 Vana-Prangli v, Tartumaa – 01.09.1942 Solikamsk (hukati)
Alates 07.01.1921 (Peeter Põllu asemel)

Jaan Eigo, 31.10.1866 Vana–Võidu v, Viljandimaa – 30.10.1946 Viljandi

Karl Ellis, 23.07.1888 Vastse-Antsla v, Võrumaa – 30.12.1924 Tallinn (hukati, siin surmaotsuse aeg)
Alates 16.12.1921 (Aksel Brehmi asemel)
Astus tagasi 10.03.1922, teda asendas Paula Järv)

Villem Ernits, 16.07.1891 Pala v, Tartumaa – 10.05.1982 Tartu

Karl Oskar Freiberg (Kurmiste), 02.05.1894 Mäksa v, Tartumaa – 02.12.1941 Sverdlovsk (hukati)

Vassili Grigojev, 11.03.1870 Petseri v, Pihkva kub. – ?

Timotheus (Timoteus) Grünthal, 29.06.1893 Hellamaa v, Muhumaa – 29.05.1955 Lidingö, Rootsi
Alates 02.11.1921 (Friido Kirsi asemel)
Astus tagasi, 25.11.1921, teda asendas Aleksander Hint)

Oskar Gustavson, 14.02.1889 Kogula v, Saaremaa – ??.12.1945 Tallinn (hukkus ülekuulamiselt põgenedes)

Augustin (August) Hansen, 23.04.1895 Vastsemõisa v, Viljandimaa – 12.02.1952 (hukati)

Mihkel Haus, 1880 Valtu v, Harjumaa – ?
Alates 10.05.1921 (Jaan Kurgemaa asemel)
Astus tagasi, 16.07.1921, teda asendas Jüri Reinthal

Aleksander Hint, 30.11.1884 Lümanda v, Saaremaa – 30.10.1943 Ujalõ saar Araali meres, Venemaa
Alates 25.11.1921 (Timotheus Grünthali asemel)

Jaan Hünerson, 04.02.1882 Karksi v, Pärnumaa – 05.06.1942 Sosva laager, Sverdlovski obl (hukati)

Karl Ipsberg, 03.01.1870 Suure-Kambja v, Tartumaa – 27.06.1943 Vjatka laager, Kirovi obl
Alates 12.04.1921 (Paul Leisi asemel)
Teedeminister (16.12.–21.11.1922, 21.11.1922–02.08.1923), Kaubandus- ja tööstusministri kt (16.12.–21.11.1922)

Jüri Jaakson, 16.01.1870 Uue-Võidu (Karula) v, Viljandimaa – 20.04.1942 Sosva laager, Sverdlovski obl (hukati)
Alates 29.09.1922 (Johan Tengi asemel)

Jaak Jakobson, 29.11.1867 – 1925? (siis suletud toimikus märkus „surnud“)
Alates 29.03.1922 (Arnold Sommerlingi asemel)
Astus tagasi 07.04.1922, teda asendas Adolf Leevald)

Johan (Juhan) Jans, 07.02.1880 Aakre v, Tartumaa – 21.12.1941 Solikamsk
Astus tagasi 11.10.1921, teda asendas Artur Bach

Leopold Johannes Johanson, 15.02.1888 Tartu – 05.12.1941 Sosva laager, Sverdlovski obl

Erich Jonas (Joonas), 26.04.1893 Kavastu v, Tartumaa – 26.05.1944 Viljandi

Aleksander Jõeäär, 31.10.1890 Laimjala v, Saaremaa – 20.05.1959 Tallinn

Paula Järv, 1898 Harku v., Harjumaa / 12.10.1896 Palupera v, Tartumaa –  NSVL
Alates 10.03.1922 (Karl Ellise asemel)
Astus tagasi, 25.04.1922, Karl Tammik

Jaan Järve, 07.10.1894 Ulila v, Puhja, Tartumaa – 13.02.1945 Freudenstadt, Saksamaa
II abiesimees (04.01.1921–04.03.1921)
Astus tagasi, 14.03.1922, teda asendas Alfred Teppan

Oskar Rudolf Jürgenfeldt (Jüriväli), 21.11.1884 Väätsa – 22.05.1955 Pilistvere
Alates 16.12.1921 (Lui Oleski asemel)

Anton Tõnis Jürgenstein, 01.11.1861 Vana-Vändra v, Pärnumaa – 21.02.1933 Tartu

August Jürima (Jürman(n)), 22.08.1887 Vaimastvere v, Tartumaa – 15.08.1942 Vjatka laager, Kirovi obl

Aleksander Kaar, 06.05.1892 Lümanda v, Saaremaa – 05.04.1943 Tavda, Sverdlovski obl
Astus tagasi, 15.10.1921, teda asendas Friido Kirs

Christjan (Kristjan) Kaarna, 20.10.1882 Palupera v, Tartumaa – 01.01.1943 Karaganda, Kasahhi NSV
Töö- ja hoolekandeminister (16.12.1921–20.10.1922, 21.11.1922–02.08.1923)

Tõnis Kalbus, 04.12.1880 Tori v, Pärnumaa – 20.03.1942 Sosva laager, Sverdlovski obl
Sekretär (20.11.1922–30.05.1923)

Jaan Kalla (Kala), 09.05.1889 Ahja v, Tartumaa – ?
Alates 10.03.1922 (Hans Kruusi asemel)
Astus tagasi, 15.03.1922, teda asendas Karl Stallmeister

Aksel Kallas, 15.06.1890 Rõuge – 03.04.1922 Berliin
Teda asendas Madis Rookman

Johan(n) Kana, 22.03.1882 Vana–Vändra v, Pärnumaa – 06.01.1934 Tallinn

Harald-Paul Keerdo, 04.04.1891 Tartu – 06.01.1950 Tallinn

August Kerem, 11.10.1889 Karula v, Võrumaa – 28.05.1942 Sosva laager, Sverdlovski obl (hukati)
II abiesimees (04.03.1921–30.05.1923)

Johann (Johannes Eduard) Kesküll, 24.06.1872 – 03.10.1924 Tallinn

Mart Kiirats (Mats Mõtslane), 06.01.1884 Tõstamaa v, Pärnumaa – 16.11.1956 Vändra
Astus tagasi 12.04.1921, teda asendas Jaan Saul

Eduard Kirs, 22.11.1887 Tartu – 17.04.1963 Tartu
Alates 01.11.1922 (Johannes Lehmani asemel)

Friido (Friidu) Kirs, 13.02.1889 Pihtla v, Saaremaa – 16.04.1948 Saaremaa
Alates 15.10.1921 (Aleksander Kaare asemel)
Astus tagasi 02.11.1922, teda asendas Timotheus Grünthal

Hermann Georg Willibald Koch, 02.04.1882 Võru – 29.03.1957 Lüdersfeld b.Stadthagen, Saksamaa

Kael (Karp) Koemets, 23.11.1878 Vana-Antsla v, Võrumaa – 08.01.1948 Meremäe vald, Võrumaa

Peeter Koemets, 13.01.1868 Vana-Antsla v, Võrumaa –1950 Omski obl

Johannes (Juhan) Koppel, 14.03.1887 Pihtla v, Saaremaa – 14.07.1943 Kemerovo obl
Alates 07.10.1921 (Georg Tamme asemel)

Jaan Kriisa, 31.12.1882 Ulila v, Tartumaa – 08.08.1942 Sosva laager, Sverdlovski obl
Astus tagasi 07.01.1921, teda asendas Johannes Semm

Hans (Johannes) Kruus, 22.10.1891 Tartu – 30.06.1976 Tallinn
Astus tagasi 10.03.1922, teda asendas Jaan Kalla

Johann (Juhan, Johannes) Kukk, 13.04.1885 Salla ., Virumaa – 04.12.1942 Kargopoli laager, Arhangelski obl
Esimees (18.11.1921–20.11.1922)
Kaubandus-, tööstus- ja teedeminister (26.10.20–25.01.1921), kaubandus- ja tööstusminister (25.01.1921–18.11.1922), tööstusministri kt (27.04.1921–16.12.1921)
Riigivanem (21.11.1922–02.08.1923)

Jaan Kurgemaa, 09.07.1894 – 1937
Alates 05.04.1921 (Jaan Reinbergi asemel)
Astus tagasi 10.05.1921, teda asendas Mihkel Haus

Eduard Kägu, 14.06.1900 Võtikvere v, Tartumaa – 01.12.1924 Tallinn (hukati)
Alates 20.10.1921 (Johannes-August Allikso asemel)
Langes välja 06.12.1922, teda asendas Aleksander Leopold Raudkepp

Kustas Köidam, 13.04.1879 Lihula v, Läänemaa – 1963 Eesti
Alates 15.12.1921 (Martin Bleimanni asemel)
Astus tagasi 25.04.1922, teda asendas August Putk

Johan Laidoner, 12.02.1884 Viiratsi v, Viljandimaa – 13.03.1953 Vladimir

Jaan Lattik, 22.10.1878 Karula v, Võrumaa – 27.06.1967 Stockholm

Jaan Leeto, 15.01.1880 – 08.1922(?) Tallinn
Alates 15.11.1921 (Villem Tiidemani asemel)
Astus tagasi 14.03.1922, teda asendas Arnold Sommerling

Adolf Leevald (Levald), 26.06.1891 Vardi v, Harjumaa – 1938 NSVL
Alates 07.04.1922 (Jaak Jakobsoni asemel)
Tagandatud 29.09.1922, teda asendas Jaan Tomp

Johannes (Juhan) Lehman (Leeman), 12.12.1872 Pajusi v, Viljandimaa – ?
Alates 17.10.1922 (Peeter, Treibergi asemel )
Astus tagasi 01.11.1922, teda asendas Friido Kirs

Paul Leis, 14.11.1874 Erastvere v, Võrumaa – 15.12.1952  Kanepi v, Võrumaa
Astus tagasi 12.04.1921, teda asendas Karl Ipsberg

Artur Liiberg, 17.07.1883 Tartu – 09.03.1942 Tallinn (hukati)
Astus tagasi 06.12.1921, teda asendas Jaan Tiks

Oskar Karl Johann Liigand, 24.05.1874 Karksi v, Pärnumaa – 20.11.1940 Tõdva v, Harjumaa
Alates 07.01.1921 ( Jaan Mägi asemel)

Eduard Liivak, 17.08.1889 Vaimastvere v, Tartumaa – 27.01.1975 Tallinn

Karl Liivak, 09.08.1874 Uue-Vändra v, Pärnumaa – 07.07.1941 Vändra v, Pärnumaa (mõrvati)
Alates 18.10.1922 (Julius Seljamaa asemel)

Andres Lilienblatt, 18.05.1871 Jäärja v, Pärnumaa – 15.07.1967 Eesti
Alates 18.01.1921 (Ado Rõõmussaare asemel)

Voldemar Linnamägi, 04.11.1881 Tallinn – 02.01.1948 Eesti

Juhan Luiga, 31.03.1873 Ropka v, Tartumaa – 19.10 1927 Tallinn

Villem Maaker, 01.05.1891 Palivere v, Läänemaa – 29.10.1966 Norrköping, Rootsi

August Maramaa (Marfeldt kuni 1922), 06.04.1881 Aakre v, Tartumaa – 26.12.1941 Vjatka laager, Kirovi obl
Astus tagasi 15.09.1922, teda asendas Aleksander Tulp

Ernst (Enn) Martinson (Murdmaa), 21.12.1874 Käru v, Pärnumaa – 07.01.1957 Tallinn

Hans Martna, 16.03.1890 Tartu – 03.11.1941 Solikamsk
Astus tagasi 23.09.1922, teda asendas Märt Raud

Mihkel Martna, 17.09.1860 Veltsa v, Läänemaa – 23.05.1934 Tallinn

Alfred Maurer, 02.12.1888 Tallinn – 20.09.1954 Stockholm
Alates 06.12.1922 (Sergei Andrejevi asemel)

Jakob Meerits, 02.08.1878 Pilistvere v, Viljandimaa – 18.02.1943 Eesti
Astus tagasi 07.03.1923, teda asendas Vladimir Binsol

Karl Mikita, 26.02.1879 Pärnu – 29.07.1933 Tallinn
Alates 08.01.1923 (Paul Öpiku asemel)

Hans Mitt, 10.12.1884 Voltveti v, Pärnumaa – 08.12.1937 Pärnu
Astus tagasi 07.01.1921, teda asendas Ado Rõõmussaar

Jaan Mägi, 26.07.1883 Tarvastu v, Viljandimaa – 25.07.1939 Elva
Astus tagasi 07.01.1921, teda asendas Oskar Liigand

Johannes Märtson, 25.08.1868 Lõve v, Viljandimaa – 09.01.1935 Tõrva
Alates 11.02.1921 (Hugo Rahamägi asemel)

Otto Münther, 06.08.1864 Kuksema v, Järvamaa – 19.02.1929 Nõmmküla v, Järvamaa
Astus tagasi 25.01.1921, teda asendas Paul Abramson

Mihkel Neps, 19.09.1890 Lümanda v, Saaremaa – 21.03.1937 Kuressaare

Aleksander Oinas, 28.12.1887 Tartu – 03.03.1942 Ussolje laager, Solikamsk, Molotovi (Permi) obl

Lui Olesk, 12.10.1876 Kavastu v, Tartumaa – 19.02.1932 Tartu
Astus tagasi 16.12.1921, teda asendas Oskar Jürgenfeldt

Voldemar Oras (Orras), 29.09.1885 Tallinn – 23.11.1949 Eesti
Alates 11.11.1921 (Johann Andersoni asemel)

Johannes (Juhan) Orik (Ennulo), 03.01.1898 Vana-Võidu v, Viljandimaa – 27.02.1982 Tallinn
Alates 02.03.1923 (Aleksander Tulpi asemel)
Astus tagasi 12.03.1923, teda asendas Peeter Adamson

Alma, Ostra-Oinas (Anvelt), 16.09.1886 Vastse-Kuuste v, Tartumaa – 02.11.1960 Inta, Komi ANSV

Rudolf (Ruudolph) Paabo (Paap), 18.07.1889 Kavastu v, Tartumaa – 19.05.1942 Kirovi obl
Alates 24.11.1922 (Villem Aleksander Reinoki asemel)
Astus tagasi 19.11.1922, teda asendas Paul Öpik

Anton Palvadre, 25.03.1886 Sangaste v, Tartumaa – 16.01.1942 Sosva laager, Sverdlovski obl

Jüri Parik, 16.04.1889 Uue-Võidu v, Viljandimaa – 21.05.1929 Tallinn

Tõnis Pedak, 14.03.1878 Kolga-Jaani v, Viljandimaa – 22.02.1955 Spassk, Karaganda obl
Alates 21.10.1921 (Peeter Puusepa asemel)

Walter von Pezold, 20.09.1882 Tallinn – 03.06.1955 Hamburg, Saksamaa
II abisekretär (04.01.1921–30.05.1923)
Alates 04.01.1921 (Hermann-Leopold Ammende asemel)

Ants (Anton, Hans) Piip, 28.02.1884 Tuhalaane v, Viljandimaa – 01.10.1942 Nõrobi laager, Molotovi (Permi) obl
Riigivanem (20.12.1920–25.01.1921), välisminister (25.01.1921–21.11.1922), teedeministri kt.(26.01.–16.12.1921), kaubandus-, tööstus- ja tööministri kt (23.11.–16.12.1921)

Karl Piirisild, 02.04.1890 Orava v, Võrumaa – 15.09.1965 Memmingen, Saksamaa
Alates 04.12.1922 (Johannes Semmi asemel)

Jaan Piiskar, 11.02.1883 Vastemõisa v, Viljandimaa – 19.12.1941 Sosva laager, Sverdlovski obl

Theodor Pool, 08.12.1890 Tori v, Pärnumaa – 25.08.1942 Sosva laager, Sverdlovski obl (hukati)

Aleksander Prass, 07.02.1891 Kohila v, Harjumaa – 17.10.1932 Tallinn
Alates 15.11.1921 (Jüri Reinthali asemel)

August Putk, 04.02.1890 Lihula v, Läänemaa – ?
Alates 25.04.1922 (Kustas Köidami asemel)
Astus tagasi 22.06.1922, teda asendas August Sprenk

Peeter Puusepp (Puusep), 22.02.1868 Loodi v, Viljandimaa – 19.05.1949 Geislingen, Saksamaa
Astus tagasi, 21.10.1921, teda asendas Tõnis Pedak

Peeter Siegfried Põld, 12.07.1878 Jõhvi v, Virumaa – 01.09.1930 Tartu
Astus tagasi 07.01.1921, teda asendas August Ehrlich

Otto-Rudolf Pärlin, 14.08.1887 Torma v, Tartumaa – 18.08.1964 Tartu

Aleksander Pärn, 26.11.1890 Tartumaa – ?
Alates 03.01.1923 (Karl Stallmeisteri asemel)

Konstantin Päts, 23.02.1874 Tahkuranna v, Pärnumaa – 18.01.1956 Buraševo, Kalinini obl
Esimees (20.11.1922–30.05.1923)
Riigivanem (25.01.1921–21.11.1922)

Hans Pöhl, 15.08.1876 Sutlepa v, Läänemaa – 22.01.1930 Tallinn

Mait Püümann (Püümets), 11.07.1882 Peningi v, Harjumaa – 23.01.1965 Tallinn

Hugo Bernhard Rahamägi, 02.06.1886 Kurtna v, Harjumaa – 01.09.1941 Kirovi obl (hukati)
Astus tagasi 11.02.1921, teda asendas Johannes Märtson

Märt (Mart) Raud, 23.07.1878 Õisu v, Viljandimaa – 04.07.1952 Krasnojarski krai
Alates 26.09.1922 (Hans Martna asemel)
Astus tagasi 29.09.1922, teda asendas Robert Astrem

Aleksander Leopold Raudkepp, 16.03.1877 Ambla v, Järvamaa – 1948 Saksamaa
Alates 06.12.1922 (Eduard Kägu asemel)

Johannes Reesen, 01.02.1900 Puiatu v, Viljandimaa – 11.11.1937 NSVL (hukati)
Alates 29.09.1922 (Johannes Vanja asemel)

August Rei, 22.03.1886 Pilistvere v, Viljandimaa – 29.03.1963 Stockholm

Jaan Reinberg, 23.11.1873 Kuusiku v, Harjumaa – 06.03.1955 Raikküla, Raplamaa
Astus tagasi 05.04.1921, teda asendas Jaan Kurgemaa

Villem Aleksander Reinok, 15.03.1882 Riia – 10.03.1958 Tallinn
Alates 28.10.1922 (Anton Uessoni asemel)
Astus tagasi, 24.11.1922, teda asendas Rudolf Paabo

Jüri Reinthal (Reintalu), 22.10.1894 Pajusi v, Viljandimaa – 17.02.1928 Borovitši, Novgorodi obl
Alates 16.07.1921 (Mihkel Hausi asemel)
Astus tagasi 15.11.1921, teda asendas Aleksander Prass

Jüri Rooberg, 09.01.1892 – ?
Astus tagasi 07.01.1921, teda asendas Johannes Vanja

Madis Rookman, 24.12.1871 Kolga v, Harjumaa – 05.08.1943 Kolga v, Harjumaa
Alates 07.04.1922 (Aksel Kallase asemel)

Ado Rõõmussaar, 02.06.1891 Uue-Vändra v, Pärnumaa – ?
Alates 07.01.1921 (Hans Mitti asemel)
Astus tagasi 18.01.1921, teda asendas Andres Lilienblatt

Aleksander Saar, 23.07.1883 Lustivere v, Viljandimaa – 01.04.1942 Kirov (hukati)

Jaan (Robert) Santa (Liimann), 25.02.1880 Tallinn – ?
Astus tagasi 19.01.1921, teda asendas Villem Tiideman

Jaan Saul, 12.08.1866 Kuigatsi v, Tartumaa – 01.11.1954 Tatarski raj, Irkutski obl
Alates 12.04.1921 (Mart Kiiratsi asemel)

Arnold Paul Schulbach (Süvalep), 18.04.1888 Avinurme v, Tartumaa – 23.06.1968 Tallinn

Julius Friedrich Seljamaa, 08.04.1883 Sindi v, Pärnumaa – 17.06.1936 Tallinn
Astus tagasi 18.10.1922, teda asendas Karl Liivak

Johannes (Johan) Semm (Semmiste), 20.07.1882 Koiola v, Võrumaa – 22.02.1942 Vjatka laager, Kirovi obl
Alates 07.01.1921 (Jaan Kriisa asemel)
Astus tagasi 04.12.1922, teda asendas Karl Piirisild

Johannes (Juhan) Soans, 18.01.1867 Kuivajõe v, Harjumaa – 1941 NSVL
Astus tagasi 15.03.1922, teda asendas Sergei Andrejev

Arnold Sommerling, 23.07.1898 Tallinn – 05.12.1924 Nehatu v, Harjumaa (hukkus tulevahetuses)
Alates 15.03.1922 (Jaan Leeto asemel)
Astus tagasi 28.03.1922, teda asendas Jaak Jakobson

Jaan Soots, 12.03.1880 Helme v, Viljandimaa – 06.02.1942  Solikamsk (hukati)
Sõjaminister 25.01.1921–21.11.1922, 21.11.1922–02.08.1923

Aleksei Sorokin, 29.03.1888 Tallinn – 01.04.1933 Tallinn

August Sprenk (Saluste), 01.10.1885 Mõniste v, Võrumaa – 16.02.1942 Gorki obl
Alates 22.06.1922 (August Putki asemel)

Georg Rudolf Stackelberg, 12.10.1872 Salla v, Virumaa – 15.03.1934 Küti v, Virumaa
Astus tagasi 10.01.1923, teda asendas Berend Wetter-Rosenthal

Karl Stallmeister, 13.05.1885 Tartu – ?
Alates 15.03.1922 (Jaan Kalla asemel)
Astus tagasi 03.01.1923, teda asendas Aleksander Pärn

Eduard Steinmann, 28.12.1894 Vaivara v, Virumaa – 10.02.1946 Viljandi v

Otto August Strandman, 30.11.1875 Undla v, Virumaa – 16.02.1941 Kadrina (enesetapp)
Esimees (04.01.–18.11.1921)

Fritz (Priit) Suit, 15.03.1881 Tartu – 20.04.1942 Sosva laager, Sverdlovski obl (hukati)

Johannes-Friedrich Zimmermann, 10.05.1882 Pajusi v, Viljandimaa – 24.08.1942 Sosva laager, Sverdlovski obl (hukati)

Georg (Jüri) Tamm, 1867 Kavastu v, Tartumaa – 12.05.1947 Eesti
Astus tagasi 07.10.1921, teda asendas Johannes Koppel

Karl Tammik 19.06.1886 Nehatu v, Harjumaa – ?
Alates 25.04.1922 (Paula Järve asemel)
Astus tagasi 05.05.1922, teda asendas Johan Teng

Johan (Johannes, Juhan, Ivan) Teng (Vo(o)lin), 20.08.1895 Õisu v, Viljandimaa – 28.12.1979 Tallinn
Alates 05.05.1922 (Karl Tammiku asemel)
Tagandatud 29.09.1922, teda asendas Aleksander Jaakson

Alfred Teppan, 17.12.1890 Kuremaa v, Tartumaa – 29.11.1975 Kohtla–Järve
Alates 14.03.1922 (Jaan Järve asemel)

Villem Tiideman, 11.12.1883 Rapla v, Harjumaa – ?
Alates 19.10.1921 (Jaan Santa asemel)
Astus tagasi 15.11.1921, teda asendas Jaan Leeto

Jaan Tiks, 16.12.1887 Viljandi – 14.05.1942 Suure–Jaani
Alates 06.12.1921 (Artur Liibergi asemel)

Jaan Tomp, 10.09.1894 Tuhalaane v, Viljandimaa – 14.11.1924 Tallinn (hukati)
Alates 29.09.1922 (Adolf Leevaldi asemel)

Peeter Treiberg (Tarvel), 11.07.1894 Vihula v, Virumaa – 19.10.1953 Omsk
Alates 18.10.1921 (Artur Bachi asemel)
Astus tagasi 17.10.1922, teda asendas Johannes Lehman

Aleksander Tulp, 05.03.1883 Tallinn – ??.04.1952 Volhovi raj, Leningradi obl
Alates 15.09.1922 (August Maramaa asemel)
Astus tagasi 02.03.1923, teda asendas Johannes Orik

Artur Tupits, 08.10.1892 Puurmani v, Tartumaa – 28.10.1941 Ussolje laager, Solikamsk, Molotovi (Permi) obl
Sekretär (04.01.–20.11.1922)

Jaan Tõnisson, 22.12.1868 Viljandi v, Viljandimaa – (surmaotsus 02.07.1941 Tallinnas)

Anton Uesson, 12.01.1879 Haimre v, Läänemaa – 13.04.1942 Sosva laager, Sverdlovski obl (hukati)
Astus tagasi 28.10.1922, teda asendas Villem Reinok

Jüri Uluots, 13.01.1890 Kirbla v, Läänemaa – 09.01.1945 Stockholm
Astus tagasi 25.09.1922, teda asendas Johannes Vilmann

Jaan Vain, 14.11.1886 Kõo v, Viljandimaa – 18.02.1942 Eesti

Johannes Vanja, 17.01.1893 Koigi v, Järvamaa – 1937 NSVL
Alates 07.01.1921 (Jüri Roobergi asemel)
Langes välja 29.09.1922, teda asendas Johannes Reesen

Aleksander Veiler, 16.03.1887 Triigi v, Harjumaa – 17.10.1950 Toronto

Jakob Westholm, 11.05.1877 Palmse v, Virumaa – 09.03.1935 Tallinn
Alates 30.07.1921 (Adam Bachmani asemel)

Berend von Wetter-Rosenthal, 08.11.1874 – 10.03.1940 Krughof (Kiazkowo), Saksamaa
Alates 10.01.1923 (Georg Rudolf Stackelbergi asemel)

Johannes (Juhan) Vilmann (Villman), 26.02.1875 Taebla v, Läänemaa – 17.04.1952 Tšulõmi raj, Novosibirski obl
Alates 25.09.1922 (Jüri Uluotsa asemel)

Karl Johannes Virma, 17.03.1879 Tallinn – 19.11.1942 Vjatka laager, Kirovi obl
I abiesimees (04.01.1921–30.05.1923)

Paul Öpik, 22.01.1888 Tallinn – 23.06.1967 Tallinn
Alates 29.11.1922 (Rudolf Paabo asemel)
Astus tagasi 25.01.1923, teda asendas Karl Mikita

„20. detsembril 1920 heitis Asutav Kogu puhkama. Jaanuaris 1921. a. ütles esimese Riigikogu esimees: sõna on Riigikogu liikmel... Tollel Asutava Kogu järeltulijal oli juba teistsugune nägu. Valijad olid nihkunud mitu head sammu paremale poole. Oli tormanud maha esimesest hoost ja vaimustusest palju punkte. Tegelik elu surus peale oma õiguse, et kõik ei saa nii minna edasi, nagu räägib ja plaanitseb tormine rahvaesinduse noorus. Ettevaatust ja kainet meelt on äripäeval rohkem tarvis kui miitingu laiu käeliigutusi ja lubadusi. Esimese Riigikogu avamiskoosolek toimus jaanuaris 1921. a. Ei olnud toda pidulikkust, mis leidis aset Asutava Kogu avakoosolekul. Olid juba ruumidki kitsad ja nigelad võrreldes Estonia kontsertsaaliga, kus avati Asutav Kogu. Toompea lossi saal võis võtta vastu vaid pisikese osa pealtkuulajaid, kes trügisid vaatama uut rahvaesindust. “

Jaan Lattik. Teekond läbi öö. Vadstena, 1950, lk. 229, 230.

Kommunistide rühm I Riigikogus: Paul Raudsepp (sekretär), Jaan Reinberg, Jaan Santa, Johan Soans, Johannes Alliksoo (Müürman), Johannes Vanja, Jaan Truumann (Tallina linnavolikogu Kommunistide rühma liige), Elfriede Preismann (masinakirjutaja)

EFA

25. jaanuar – Riigikogu kinnitas ametisse Konstantin Pätsi juhitud valitsuse
(25.01.1921–21.11.1922)

riigivanem – Konstantin Päts
välisminister – Ants Piip kuni 20.10.1922
teedeministri kt 26.01.–16.12.1921
kaubandus-, tööstus- ja tööministri kt 23.11.–16.12.1921
kaubandus- ja tööstusminister – Juhan Kukk kuni 18.11.1921
tööministri kt 27.04.–16.12.1921
sõjaminister – Jaan Soots
haridusminister – Heinrich Bauer
siseminister – Karl Einbund (Kaarel Eenpalu)
töö- ja hoolekandeministri kt 26.01.–27.04.1921
hoolekandeministri kt 27.04.–16.12.1921
põllutööminister – Bernhard Rostfeld (Roostfelt)
toitlusministri kt alates 26.01.1921
teedeministri kt 23.11.-16.12.1921
rahaminister – Georg Vestel, riigivanema asetäitja alates 23.11.1921
kohtuminister – Jaak Reichmann
teedeminister – Karl Ipsberg alates 16.12.1921
kaubandus- ja tööstusministri kt alates 16.12.1921
töö- ja hoolekandeminister – Christjan Kaarna 16.12.21–20.10.1922

Konstantin Pätsi valitsus

Eesti Vabariigi loomispäevilt 1917–1925. Tallinn, 1925.

„Valitsus, mille Riigikogu ellu kutsus, oli parempoolne. Tööerakonnast kuni põllumeestekoguni. Riigivanemaks sai K. Päts. Haridusministeerium läks kristlaste juhtimisele. Kui arvestada Asutava Kogu seisukohta ja suhtumist haridusküsimustesse, kui meenutada, kuidas Asutav Kogu mahakiskuvalt arvustas kirikut, kristlikku õpetust koolis ja ristiusku üldiselt, siis peab õieti imestama, et nii kiiresti, aasta paari pärast usaldati koolielu juhtimine kristliku erakonna ministri H. Bauer'ile.“

Jaan Lattik. Teekond läbi öö. Vadstena, 1950, lk. 230.

26. jaanuar – Antandi kõrgem Nõukogu (Suurbritannia, Prantsusmaa, Itaalia) tunnustas de jure Eesti Vabariiki

Meie esimese parlamentlise skandaali puhul
Päevaleht, 27. jaanuar

10. august – asutati Parlamentidevahelise Ühingu Eesti rühm, esimeheks valiti Mihkel Martna

22. september – Eesti, Läti ja Leedu võeti Rahvasteliidu täiskogu liikmeks

Eesti delegatsioon Rahvaste Liidu II täiskogu koosolekul

Eesti Vabariigi loomispäevilt 1917–1925. Tallinn, 1925.

„1921. a. täiskogu istungile saadeti meie poolt mitmemeheline delegatsioon, kellele tehti ülesandeks maadelda Genfis selle eest, et meie liikmeküsimus kiiresti otsustataks. Delegatsiooni juht oli välisminister A. Piip. Liikmed olid: K. R. Pusta, A. Anderkopp, A.Schmidt ja J. Lattik. Meenuvad nood pinevad päevad, kus meil tuli käia üksikute liidu liikmete juures ja neilt paluda toetust meie küsimuse hääletamisel. Mind saadeti selliste saadikute juurde auku pähe raiuma, kes olid kas otseselt kirikutegelased või siis seisid muidu lähedal kirikule. /---/ Istusime iga päev üleval rõdul kui niisugused, keda veel ei lubatud alla saali õigete saadikute keskele tulla. Ootasime oma saatuse otsustamist. Too oli Rahvasteliidu teine täiskogu, kes siis Genfis istus. Õhtuti arutasime võõrastemajas päevasündmused ja käigud läbi ning sepitsesime plaane homse päeva jaoks. Ühel koosolekul langes siis otsus: vastu võtta. “

Jaan Lattik. Teekond läbi öö. Vadstena, 1950, lk. 220.

  1. november – Riigikogu esimeheks valiti Juhan Kukk

Kirjad Toompealt
Postimees, 23. november