1929

Riigikogu III koosseis
15. juuni 1926 – 14. juuni 1929

Riigikogu IV koosseis
15. juuni 1929 – 14. juuni 1932

 

1. jaanuar – kehtima hakkas meetermõõdustik

5. veebruar – toimus üks suuremaid skandaale Riigikogu ajaloos: Kaja peatoimetaja ja Riigikogu liige Artur Tupits andis töö-, hoolekande- ja haridusminister Leopold Johansonile Riigikogu hoone vestibüülis kaks kõrvakiilu. Kõnekeelde tuli uus väljend „tupitsat tegema“

Artur Tupits

Romulus Tiitus. Portreid sõnas ja pildis. Tartu, 1935.

15.–16. veebruar – Riigikogu koosolek kestis 21 tundi ja 10 minutit, suure osa sellest moodustas Märt Martinsoni kõne talumajandusnõuande korraldamise seaduse I lugemisel

11.–13. mai – toimusid Riigikogu IV koosseisu valimised

Eesti Sotsialistlik Tööliste Partei (25 kohta), Põllumeeste Kogud (24), Asunike, Riigirentnike ja Väikepõllupidajate Koondus (14), Eesti Tööerakond (10), Eesti Rahvaerakond (9), Eesti Tööliste Partei (6), Kristlik Rahvaerakond (4), Saksa-Rootsi valimisblokk (3), Majaomanikud, kaupmehed, töösturid ja teised eraomanduse pooldajad (3), Vene Rahvuslik Liit (2)

Mispärast tööerakond kaotas?
Postimees, 17. mai

27.–28. juuni – Rootsi kuningas Gustav V külastas oma Eesti-visiidil ka Riigikogu, Tallinna Raekojas anti talle üle Tallinna ja Narva aukodaniku tunnistus

III Riigikogu liikmeskond oli märksa stabiilsem, kui eelmiste Riigikogu koosseisude oma, kuna kokku käis sealt läbi 129 isikut, neist 2 naist. 67 III Riigikogu liiget ehk 52% oli kuulunud ka II Riigikogu koosseisu, seega oli esimest korda Eesti parlamendi ajaloos eelmise parlamendi kogemusega saadikuid rohkem kui kogemuseta liikmeid. 38 ehk 29% olid nii II kui I Riigikogu kogemusega, 25 ehk 19% olid ka Asutava Kogu kogemusega ning neist kümnel olid lisaks ka Maapäeva kogemused. Riigikogu liikmete keskmine vanus III Riigikogu volituste kehtima hakkamise päeval oli 41 aastat

Riigikogu III koosseis võttis vastu 291 seadust, 10 otsust, 11 eelarvet ja 4 muud akti

Majesteedi wiimased rasked silmapilgud
Postimees, 28. märts

Kolmas riigikogu
Päevaleht, 7. aprill

2. juuli – toimus Riigikogu IV koosseisu avakoosolek. Esimeheks valiti Karl Einbund (Kaarel Eenpalu), abiesimeesteks Mihkel Martna ja Rudolf Penno

JUHATUS

Esimees: Kaarel Eenpalu (Karl Einbund) alates 02.07.1929

I abiesimees: Mihkel Martna alates02.07.1929

II abiesimees: Rudolf Penno alates 02.07.1929

 

Sekretär: Arnold Paul Schulbach alates 02.07.1929

I abisekretär: August Tõllasepp alates 02.07.1929

II abisekretär, Jaan Piiskar 02.07.1929–13.03.1930
Oskar Gustavson alates 13.03.1930

 

LIIKMED

Mart Adamson, 09.11.1892 Vana-Võidu v, Viljandimaa – ?

Ado Anderkopp, 18.01.1894 Massu v, Läänemaa – 30.06.1941 Tallinn (hukati)
Kohtu- ja sõjaminister (12.04.1930–12.02.1931, 19.02. –19.07.1932)

Johannes-Leopold Antik, 13.01.1885 Ulila v, Tartumaa – 1959 Omski obl
Alates 15.10.1929 (Jüri Ottase asemel)
Astus tagasi 30.09.1930, teda asendas Jüri Uluots

Karl Ast (Rumor), 19.02.1886 Orava v, Võrumaa – 09.07.1971 New York

Karl (Kaarel) August Baars, 13.03.1875 I(i)gaste m, Tartumaa – 27.02.1942 Lesnaja küla, Kirovi obl

Nikolai (Joann, Johannes) Bulin, 28.02.1893 Võõpsu – 30.07.1941 Leningrad

Kaarel (Karl) Eenpalu (Einbund), 28.05.1888 Vesneri v, Tartumaa – 27.01.1942 Vjatka laager, Kirovi obl
Esimees (02.07.1929–14.06.1932)

Bernhard Eilman, 23.08.1892 Kroonlinn – ?

Rein Eliaser, 28.05.1885 Sangaste v, Tartumaa – 14.10.1941 Sosva laager, Sverdlovski obl
Alates 05.10.1931 (Jakob Westholmi asemel)

Karl Oskar Freiberg (Kurmiste), 02.05.1894 Mäksa v, Tartumaa – 02.12.1941 Sverdlovsk (hukati)

Johannes (Johan) Fuks (Kalda), 23.11.1890 Tahkuranna v, Pärnumaa – 18.06.1977 Uulu kn, Pärnu raj

Aleksei Gretshanov (Gretšanov), 1897 – ?

Oskar Gustavson, 14.02.1889 Kogula v, Saaremaa – ??.12.1945 Tallinn (hukkus ülekuulamiselt põgenedes)
II abisekretär (13.03.1930–14.06.1932)

Johan (Juhan) Ha(a)givang, 20.01.1878 Kasaritsa v, Võrumaa – 30.11.1942 Sosva laager, Sverdlovski obl (hukati)

Werner Richard Karl Hasselblatt, 22.06.1890 Tartu – 24.01.1958 Lüneburg, Saksamaa

Anton Hermann (Härma), 19.05.1896 Vastemõisa v – 07.03.1979 Tallinn
Alates 30.09.1930 (Jaan Piiskari asemel)

Friedrich-Voldemar Hist, 07.11.1900 Vana-Antsla v, Võrumaa – 04.11.1943 Solikamsk

Johan Holberg, 20.02.1893 Sauga v, Pärnumaa – 08.04.1978 Chicago

Jaan Hünerson, 04.02.1882 Karksi v, Pärnumaa – 05.06.1942 Sosva laager, Sverdlovki obl (hukati)
Haridus- ja sotsiaalminister (09.07.1929–12.02.1931), kohtu- ja siseminister (12.02. –20.11.1931), põllutööminister (20.11.1931–19.02.1932), haridus- ja sotsiaalminister (19.02. –19.07.1932)

Johannes Janis (Jaanis), 15.09.1888 Kalvi v, Virumaa – 12.02.1959 Pariis
Alates 08.09.1930 (Peeter Siegfried Põllu asemel)

Johan (Juhan) Jans, 07.02.1880 Aakre v, Tartumaa – 21.12.1941 Solikamsk
Astus tagasi 09.07.1929, teda asendas Hugo Ratassepp

Ado Johan(n)son, 01.03.1874 Vastemõisa v, Viljandimaa – 09.01.1932 Tallinn
Teda asendas Paul Männik

Leopold Johannes Johanson, 15.02.1888 Tartu – 05.12.1941 Sosva laager, Sverdlovski obl

Erich Jonas (Joonas), 26.04.1893 Kavastu v, Tartumaa – 26.05.1944 Viljandi
Alates 01.10.1929 (Jaan Vainu asemel)

Mihkel Juhkam, 03.08.1884 Küti v, Virumaa – 28.01.1942 Sosva laager, Sverdlovski obl

Aleksander Jõeäär, 31.10.1890 Laimjala v, Saaremaa – 20.05.1959 Tallinn

Jaan Järve, 07.10.1894 Ulila v, Tartumaa – 14.02.1945 Freudenstadt, Saksamaa
Alates 15.10.1929 (Hugo Bernhard Rahamägi asemel)

Peeter Järve, 11.03.1874 Laatre v, Pärnumaa – 20.06.1936 Laatre v, Valgamaa

August Jürima (Jürman(n)), 22.08.1887 Vaimastevere v, Tartumaa – 15.08.1942 Vjatka laager, Kirovi obl
Teedeminister (09.07.1929–12.02.1931), põllutööminister (12.02. –20.11.1931), majandusminister (20.11.1931–19.02.1932)

Valter Kaaver (Kaver), 14.04.1904 Võru – 16.08.1946 Donetsk, Ukraina NSV

Tõnis Kalbus, 04.12.1880 Tori v, Pärnumaa – 20.03.1942 Sosva laager, Sverdlovski obl
Kohtu- ja siseminister (09.07.1929–12.04.1930)

Karl Kanep, 01.12.1883 Rannu v, Tartumaa – 30.03.1935 Tartu
Alates 24.03.1930 (Oskar Torki asemel)

Aleksander Leon Richard Kapp, 06.07.1874 Suure-Jaani v, Viljandimaa – 09.09.1940 Tallinn
Astus tagasi 20.03.1931, teda asendas Aleksander Sternfeld

Alo (Aleksander-Oskar) Karineel (Kornel(l)), 14.01.1892 Vastse-Antsla v, Võrumaa – 02.04.1942 Suhhobezvodnaja jaam, Gorki obl (hukati)

Oskar Kask, 07.01.1898 Pärnu – 13.04.1942 Sverdlovski vangla (hukati)
Alates 07.05.1930 (Theodor Pooli asemel)

August Kerem, 11.10.1889 Karula v, Võrumaa – 28.05.1942 Sverdlovski vangla (hukati)
Põllutööminister (09.07.1929-12.02.1931), kaitseminister (12.02.1931–19.02.1932, 19.02. –19.07.1932)

Eduard Kink, 07.11.1895 Vana-Kariste v, Pärnumaa – 13.01.1942 Solikamsk
Astus tagasi 06.05.1931, teda asendas Maksim Unt

Aleksander Kirikal, 10.01.1887 Tõstamaa – 24.08.1940 Tallinn

Johannes Klesment (Kleesment), 30.05.1896 Keila v, Harjumaa – 23.12.1967 Washington

Hugo Villi Kukke, 01.03.1898 Pala v, Tartumaa – 03.08.1942 Sverdlovsk (hukati)
Alates 16.02.1931 (Aleksander Pauluse asemel)

Rudolf-Aleksander Kuris, 26.11.1890 Vao v, Virumaa – 28.01.1950 Luton, Inglismaa

Aleksander Kärner, 08.02.1880 Maasi v, Saaremaa – 09.03.1942 Molotov (Perm)

Leonhard Käär, 14.04.1904 Viru-Nigula v, Virumaa – 21.12.1963 New Jersey, Ameerika Ühendriigid

Oskar Köster, 20.12.1890 Laimjala v, Saaremaa – 02.08.1941 Tallinn (hukati Nõukogude võimu poolt)
Kaitseminister (09.07.1929–12.02.1931), põllutööminister (19.02.–19.07.1932)

Mats Laarman(n), 08.02.1873 Kaarli, Viljandimaa – 13.12.1964 Abja kn, Viljandi raj

Jaan Lattik, 22.10.1878 Karula v, Võrumaa – 27.06.1967 Stockholm
Välisminister (09.07.1929–12.02.1931)

August Laur, 09.10.1886 Vana-Põltsamaa v, Viljandimaa – 08.09.1942 Sosva laager, Sverdlovski obl

Johannes Lehtman, 20.12.1886 Nehatu v, Harjumaa – 07.02.1953 Stockholm
Alates 09.07.1931 (Villem Maakeri asemel)

August Julius Leps, 02.01.1895 – 26.02.1972 Stockholm
Alates 20.05.1930 (Karl-Eduard Pajose asemel)

Oskar Karl Johann Liigand, 24.05.1874 Karksi v, Pärnumaa – 20.11.1940 Tõdva v, Harjumaa
Alates 01.11.1930 (Herman Sumbergi asemel)

August Liivak, 1896 – 26.05.1939 Tartu
Alates 15.03.1930 (Hugo Ratassepa asemel)

Julius Lill, 18.07.1878 Tartu – 01.02.1951 Sockholm

Jakob Loosalu (Veide), 01.01.1898 Aleksandri v, Harjumaa – 05.05.1996 Pärnu

Gustav-Eduard (Jaanus) Lorenz (Tasuja), 01.03.1896 Rägavere v, Virumaa – 19.10.1941 Kirov
Alates 16.06.1930 (Voldemar Tartu asemel)

Villem Maaker, 01.05.1891 Palivere v, Läänemaa – 29.10.1966 Norrköping, Rootsi
Astus tagasi 09.07.1931, teda asendas Johannes Lehtmann

Hans Martinson, 26.08.1872 Vana-Vändra v, Pärnumaa – 25.01.1935 Rapla

Märt (Mart) Martinson, 08.09.1890 Puiatu v, Viljandimaa – 09.03.1948 Viljandi

Mihkel Martna, 17.09.1860 Veltsa v, Läänemaa – 23.05.1934 Tallinn
I abiesimees (02.07.1929–14.06.1932)

Jaan Masing, 31.01.1875 Vana-Kariste v, Pärnumaa – 21.09.1948 Tallinn

Aleksander Mekkart, 22.10.1893 Tartu – 03.11.1983 New York

Mihkel Mihkelson, 25.12.1899 Surju v, Pärnumaa – 13.09.1943 Tubelsk

Hans Miller, 09.04.1890 Väike-Konguta v, Tartumaa – 03.04.1952 Stockholm
Astus tagasi 02.09.1930, teda asendas August Salum

Alfred Julius Mõttus, 12.09.1886 Taheva v, Võrumaa – 04.10.1942 Sosva laager, Sverdlovski obl

Paul Männik, 03.09.1901 Kabala v, Viljandimaa – ?
Alates 09.01.1932 (Ado Johansoni asemel)
Astus tagasi 14.03.1932, teda asendas Johannes Võmma

Aleksander Oinas, 28.12.1887 Tartu – 03.03.1942 Ussolje laager, Solikamsk, Molotovi (Permi) obl
Teedeminister (12.02.1931–19.02.1932)

Jüri (Georg) Ottas, 14.10.1885 Vana-Kuuste v, Tartumaa – 13.04.1942 Kirovi obl
Astus tagasi 15.10.1929, teda asendas Leopold Antik

Karl-Eduard Pajos (Pajus), 02.07.1894 Rakvere v, Virumaa – 23.05.1953 Ussolje laager,
Molotovi (Permi) obl
Astus tagasi 20.05.1930, teda asendas August Julius Leps

Aleksander Paulus, 15.02.1872 Uus-Vändra v, Pärnumaa – 18.10.1953 Stockholm
Astus tagasi 16.02.1931, teda asendas Hugo Villi Kukke

Rudolf Penno, 12.05.1896 Undla v, Virumaa – 25.11.1951 Stockholm
II abiesimees (02.07.1929–14.06.1932)

Eduard Pesur, 03.03.1905 Kohila v, Harjumaa – 1969

Jaan Piiskar, 11.02.1883 Vastemõisa v, Viljandimaa – 19.12.1941 Sosva laager, Sverdlovski obl
II abisekretär (02.07.1929–13.03.1930)
Astus tagasi 30.09.1930, teda asendas Anton Hermann
Haridus- ja sotsiaalminister (12.02.1931–19.02.1932)

Theodor Pool, 08.12.1890 Tori v, Pärnumaa – 25.08.1942 Sosva laager, Svedlovski obl (hukati)
Astus tagasi 07.05.1930, teda asendas Oskar Kask

Mihkel Pung, 19.10.1876 Vana-Põltsamaa v, Viljandimaa – 11.10.1941 Sosva laager, Sverdlovski obl
Majandusminister (12.02.1931–20.11.1931)

Peeter Siegfried Põld, 12.07.1878 Jõhvi v, Virumaa – 01.09.1930 Tartu
Teda asendas Johannes Janis

Konstantin Päts, 23.02.1874 Tahkuranna v, Pärnumaa – 18.01.1956 Buraševo, Kalinini obl
Riigivanem (12.02.1931–19.02.1932)

Hans Pöhl, 15.08.1876 Sutlepa v, Läänemaa – 22.01.1930 Tallinn
Teda asendas Ervin Thomson

Hugo Bernhard Rahamägi, 02.06.1886 Kurtna v, Harjumaa – 01.09.1941 Kirov obl (hukati)
Astus tagasi 15.10.1929, teda asendas Jaan Järve

Hugo Ratassepp, 15.02.1907 Härjanurme v, Tartumaa – 15.03.1930 Taagepera
Alates 09.07.1929 (Johan Jansi asemel)
Teda asendas August Liivak

Aleksander Leopold Raudkepp, 16.03.1877 Ambla v, Järvamaa – 1948 Saksamaa

August Rei, 22.03.1886 Pilistvere v, Viljandimaa – 29.03.1963 Stockholm

Marie Reisik, 06.02.1887 Kilingi-Nõmme – 03.08.1941 Tallinn

Aleksander Saar, 23.07.1883 Lustivere v, Viljandimaa – 01.04.1942 Kirov (hukati)

Jakob Saar, 14.04.1886 Pala v, Tartumaa – 24.02.1950 Tartu

August Johannes Salum, 19.05.1894 Mäksa v, Tartumaa – 06.1969
Alates 02.09.1930 (Hans Milleri asemel)

Carl Schilling, 21.10.1872 Kalvi v, Virumaa – 08.10.1941 Schweinfurth, Saksamaa

Theodor Schmidt, 1897 – ?

Arnold Paul Schulbach (Süvalep), 18.04.1888 Avinurme v, Tartumaa – 23.06.1968 Tallinn
Sekretär (02.07.1929–14.06.1932)

Peeter Schütz, 29.06.1877 Hummuli v, Viljandimaa – ?

Johan Sihver, 09.07.1882 Vana-Tänassilma v, Viljandimaa – 27.01.1942 Solikamsk

Johannes Sikkar, 15.10.1897 Saadjärve v, Tartumaa – 22.08.1960 Stockholm

August Sirro, 1883 Virumaa – ?

Valentin Smirnov, 22.04.1887 Petserimaa, Pihkva kub – ?

Karl-Johannes Soonberg (Soonpää), 02.03.1895 Pangodi v, Tartumaa – 15.06.1944 Elva (lahingus)

Jaan Soots, 12.03.1880 Helme v, Viljandimaa – 06.02.1942 Solikamsk (hukati)

Aleksander Sternfeld (Täheväli), 05.12.1888 Mäksa v, Tartumaa – 30.01.1955 Stockholm
Alates 20.03.1931 (Aleksander Leon Richard Kapi asemel)

Otto August Strandman, 30.11.1875 Undla, Virumaa – 16.02.1941 Kadrina
Riigivanem (09.07.1929–12.02.1931)

Herman Sumberg, 12.08.1890 Lõve v, Viljandimaa – 25.02.1964 Tartu
Astus tagasi 03.11.1930, teda asendas Oskar Karl Johanes Liigand

Oskar Albert Suursööt, 30.05.1893 Saku v, Harjumaa – 1950 Magadan
Majandusminister (19.02.–19.07.1932)

Aleksander Sõster, 28.12.1890 Harjumaa – (määrati surmanuhtlus 12.11.1941 Mordvas)

Johannes-Friedrich Zimmermann, 10.05.1882 Pajusi v, Viljandimaa – 24.08.1942 Sosva laager, Sverdlovski obl (hukati)
Majandusminister (09.07.1929–12.02.1931)

Theodor Tallmeister, 09.04.1889 Tartu – 03.02.1947 Uppsala

Karl Tamm, 26.08.1872 Vaimastvere v, Tartumaa – 22.05.1940 Uus-Auvere v, Virumaa

Villem Tammai, 08.03.1892 Vändra – 24.06.1973 Tallinn
Alates 09.05.1931 (Maksim Undi asemel)

Voldemar-Johannes Tartu (Tarto), 23.04.1900 Narva – 14.12.1953 Esslingen, Saksamaa
Astus tagasi 16.06.1930, teda asendas Gustv-Eduard Lorenz

Jaan Teemant, 24.09.1872 Vigala v, Läänemaa – 24.07.1941 Tallinn
Riigivanem (19.02.–19.07.1932)

Jaan Teetsov, 20.02.1884 Penuja v, Pärnumaa – 08.02.1942 Sverdlovski obl

Ervin-Ernst-Friedrich Thomson, 23.07.1867 – 17.06.1932 Tallinn
Alates 22.01.1930 (Hans Pöhli asemel)
Astus tagasi 27.01.1930, teda asendas Erich Friedrich Valter

Kustas Tonkmann, 01.07.1882 Vaikna v, Läänemaa – 13.08.1942 Sverdlovski obl (hukati)

Oskar Tork, 06.06.1895 Ahja v, Tartumaa – 24.03.1930 Tartu
Teda asendas Karl Kanep

Artur Tupits, 08.10.1892 Puurmani v, Tartumaa – 28.10.1941 Ussolje laager, Solikamsk, Molotovi (Permi) obl

August Tõllasepp, 02.11.1885 Konguta v, Tartumaa – 18.12.1970 Tartu
I abisekretär (02.07.1929–14.06.1932)

Jaan Tõnisson, 22.12.1868 Viljandi v, Viljandimaa – (surmaotsus 02.07.1941 Tallinnas)
Välisminister (12.02.1931–19.07.1932)

Jüri Uluots, 13.01.1890 Kirbla v, Läänemaa – 09.01.1945 Stockholm
Alates 30.09.1930 (Leopold Antiku asemel)

Maksim (Maximilian) Unt, 20.01.1898 Pärnu – 31.07.1941 (hukati Nõukogude võimu poolt)
Alates 06.05.1931 (Eduard Kingi asemel)
Astus tagasi 09.05.1931, teda asendas Villem Tammai

August Usai, 04.12.1880 Lohusuu v, Tartumaa – 07.(08.?)07.1941 Tartu (hukati Nõukogude võimu poolt)

Valde Uukareda, 24.01.1886 Palmse v, Virumaa – 16.06.1939 Kuksema v, Järvamaa

Jaan Vain, 14.11.1886 Kõo v, Viljandimaa – 18.02.1942 Eesti
Astus tagasi 01.10.1929, teda asendas Erich Jonas

Erich Friedrich Carl Walter (Valter), 12.08.1894 Peterburi – 08.07.1981 Gastorv, Saksamaa LV
Alates 27.01.1930 (Ervin Thomsoni asemel)
Astus tagasi 29.01.1930, teda asendas Wilhelm Baron von Wrangell

August Vann, 23.10.1884 Varbola, Harjumaa – 06.02.1942 Sverdlovsk (hukati)

Richard Veermaa (Vreeman), 26.05.1901 Lasva v, Võrumaa – 19.02.1942 Ussolje laager, Molotovi (Permi) obl

Mathias Westerblom (Vesterblom), 15.09.1888 Kutaisi, Gruusia – 05.02.1942 Ussolje laager, Molotovi (Permi) obl
Alates 31.01.1930 (Wilhelm Baron von Wrangelli asemel)

Jakob Westholm (Vestholm), 11.05.1877 Palmse v, Virumaa – 09.03.1935 Tallinn
Astus tagasi 01.10.1931, teda asendas Rein Eliaser

Juhan Vilms, 22.09.1893 Kabala v, Viljandimaa – 22.02.1952 Buenos Aires

Jüri Voiman, 22.05.1896 Vaimastvere v, Tartumaa – 26.05.1942 Kirov

Wilhelm Baron von Wrangell, 09.08.1894 Võru – 26.12.1976 Lilienthal, Saksamaa
Alates 29.01.1930 (Erich Friedrich Valteri asemel)
Astus tagasi 31.01.1930, teda asendas Mahias Westerblom

Johannes Võmma, 19.08.1900 Kuivajõe v, Harjumaa – 07.03.1945 (hukati)
Alates 14.03.1932 (Paul Männiku asemel)

 

9. juuli – Riigikogu kinnitas ametisse Otto Strandmani juhitud valitsuse
(09.07.1929–12.02.1931)

riigivanem – Otto Strandman
välisminister – Jaan Lattik
kohtu- ja siseminister – Tõnis Kalbus kuni 12.04.1930
kohtu- ja siseminister – Ado Anderkopp alates 12.04.1930
põllutööminister – August Kerem
haridus- ja sotsiaalminister – Jaan Hünerson
majandusminister – Johannes Friedrich Zimmermann
kaitseminister – Oskar Köster
teedeminister – August Jürman(n) (Jürima)